Igehely: 4Móz 12:1-9; Kulcsige: 4Móz 12:6 „Az Úr ezt mondta: Halljátok meg beszédemet: Ha van az Úrnak prófétája köztetek, azzal látomásban ismertetem meg magam, álomban beszélek hozzá.”
Bibliaolvasóként csodálom, hogy az Úr sokszor az emberélet egyszerű, sőt sokszor alantas történései közé ágyazottan tár fel örök igazságokat. Mai igénk is, lélekemelő szavak helyett egy botrányos eset leírásával indul. Egy hiúságában sértett nőpróféta, Mirjam, egy elferdített „nőügyről” pletykálva – „a kúsi asszony miatt…” – kísérli meg erkölcsileg lejáratni szolgatársát, Mózest, aki ráadásul vértestvére is! Kész csoda, ha a történet végére érve mégsem e vétektől megfertőzöttek, hanem megszenteltek és bölcsebbek lehetünk, mert közben megláthatjuk azt is, hogy a bűnt utáló Isten nem fordul el undorral Mirjamtól és bűntársától, Árontól sem. Amikor ugyanis „az Úr meghallotta” őket, ez nem jogos végítéletükre késztette Őt. Ehelyett a vétkezőket szent rettentéssel (vö. Jud 1:23 – Károli) mentő cselekvésre indul. (Ebből mintegy ráadásként megismerhetjük égi Gazdánknak a szent szolgálatokat senkitől sem korlátozottan elosztó és összehangoló, valamint elhívottjai közt rendet tartó hatalmát is.) Miközben a megtámadott Mózest igazolja az Úr (6. és 7. vers), meghatározza az ihletett álom és látomás fontos, de a kiválasztott Mózesnek szemtől szembe adott igei kinyilatkoztatáshoz viszonyítottan mellérendelt üdvtörténeti szerepét. (Ezzel nekünk is segít, hogy kijelentése különféle elemeit a helyén tudjuk értékelni.)
Az eddigiekből kiindulva és az Írás egészére is figyelve, főtémánk jegyében foglaljuk össze még, amit álomról, látásról tudnunk kell. Az Ószövetség ún. nagy prófétái, bár nem vitatják az elődök megismert álmainak isteni eredetét, az álmot és a látást a kinyilatkoztatás másodlagos, többnyire egy-egy személyre és helyzetre szabott üzenetközlésnek tekintik, szemben a közösség/ek/hez szóló, olykor időkön és korszakokon átívelő érvényű ihletett igei kijelentéssel.
Az Újszövetség a gyermek Jézus kapcsán több álmot is lejegyez, beszámol Pál álmairól-látomásairól is. Ezek különféle élethelyzetekben isteni eligazítást, lelki támogatást adtak, de az üdvüzenetet érintő tanbeli kijelentést soha.
„Ó, lenne bár igéd vezérem, / Világom és irányadóm, / Legvégső szóm, zsinórmértékem, / Buzdítóm és tanácsadóm” (HH 579/3).