Igénk első felében Péter egy különleges kérdésre ad választ. Hogyan tud a hívő, Istent félő feleség jó hatással lenni akár hitetlen, akár hitben elgyengült férjére? A házasság egyben tartásáért, akár a férj figyelmének a megragadásáért, különböző módon megnyilvánulhat a feleség. Péter rávilágít, hogy az öltözet, az ékszerek, a külső vonzóvá tétele is lehet egy eszköz, de ez csupán testi próbálkozás. Ami igazán hatékony, és legjobb hatást gyakorolhat az igének nem engedő férjre az az, ha a feleség szolgál az ő férje felé. Szolgál engedelmesség, kedvesség, csendesség által. Bemutatja, hogy az ige hogyan működik a gyakorlatban. Péter tanítása alapján a feleség szavak nélküli igehirdetésére, az istenfélő és tiszta élet megélésére a férj fel fog figyelni és az hatást fog gyakorolni rá. Ugyanakkor a férjeket is feladattal látja el az apostol. Az erős, krisztusi jellemmel rendelkező férj felismeri és érzékenyen válaszol felesége szükségeire. Az erős férj nem abban mutatja meg az erejét, hogy mindig megvalósítja saját akaratát, hanem abban, hogy le tud hajolni, meg tudja hallgatni, szelíden tud viszonyulni a gyengébb edényhez, feleségéhez. Vegyük észre, hogy hogyan tudunk egymás felé szolgálni a mai napon!
Szabó Sándor
Délutáni elmélkedés
Légy példa!
Igehely: 1Tim 4:12–16; Kulcsige: 1Tim 4:12 „Senki meg ne vessen ifjú korod miatt, hanem légy példája a hívőknek beszédben, magaviseletben, szeretetben, hitben, tisztaságban.”
Pál apostol komoly elvárást intéz fiatal szolgatársa felé. Fiatalként példával elől járni nagy feladat és felelősség, azonban nem lehetetlen. Beszédben, magaviseletben, szeretetben, hitben, tiszta életben – ezek a példamutatás területei, nemcsak Timóteus számára, hanem nekünk is. Pál ugyanakkor azt is elmondja, hogy az Ige tanulmányozása, hirdetése, a lelki szolgálat, a kegyelmi ajándékok használata segítségül lehetnek annak érdekében, hogy jó példával járjunk mások előtt.Az, ahogyan Timóteus, illetve ahogyan mi is megéljük a lelki életet, hatással van másokra: „maradj meg ezek mellett, mert ha így cselekszel, megmented magadat is, hallgatóidat is.” A hívő életet nem lehet magányos farkasként megélni. Isten úgy tervezte, hogy együtt, közösségben éljük meg az ő követését. Pál Timóteuson keresztül minket is emlékeztet, hogy lelki életünk gyümölcsöző megélése nemcsak önmagunk miatt fontos, hanem a környezetünk miatt is. John Maxwell ezt úgy mondja el egyik könyvében, hogy olyanok vagyunk egymás számára, mint a lift az épületben. Egyesek segítenek felfele jutni, mások pedig lefele visznek. Imádkozzunk, hogy saját lelki életünk másokat felfelé segítsen.