Igehely: Jn 14:25–31 Kulcsige: Jn 14:26 „A Pártfogó pedig, a Szentlélek, akit az én nevemben küld az Atya, ő megtanít majd titeket mindenre, és eszetekbe juttat mindent, amit én mondtam nektek.”
Amikor a békéről hallasz, milyen kép vagy gondolat jut eszedbe? Egyeseknek a helyreállított kapcsolatok, másoknak a belső nyugalom, megint másoknak az, amikor a harcban álló országok leteszik a fegyvert.
Jézus egyik utolsó tanításában beszél arról a békéről, amit a tanítványainak fog hagyni. Olyan békéről, amelyre nemcsak emlékeztetni fogja őket a Szentlélek (26.v.), hanem egyúttal a közvetítője is lesz (Róm 14:17). De milyen az a béke, amit a Szentlélek kínál? Jézus tanításából tudjuk, hogy teljesen más, mint amit a világ adhat. Ez azt jelenti, hogy több kell legyen, mint egy nyugodt nyári este egy baráttal vagy a szomszédos országgal való megbékélés.
Amikor a Szentírásban a béke szót olvassuk, a héber shalom szóra gondolhatunk. A shalom gyönyörű szó, nagyon tág jelentéssel. Magában hordozza a bővölködő jólét és a kapcsolati egység gondolatát. Lényegében a shalom azt jelenti, hogy teljesség. Amikor Jézus a békéről beszél, a kapcsolati megbékélésre, a megváltásra, az ember és Isten közötti helyreállított egységre gondol. Ahogy George Beasley-Murray mondja a János evangéliumáról írt kommentárjában: „Ez a béke a Jézus ajándéka, amely nem más, mint az üdvösség Isten királyságában.” Az Ószövetségben erről ír a próféta (Ézs 9:6–7; 52:7; 57:19). Jézus mondja: „Békességet hagyok nektek, az én békességemet adom nektek” (Jn 14:27). Ez az a béke, amelyet Jézus teremt meg tökéletes életével és tökéletes áldozatával, amelyet bemutat, amikor legyőzi a halált és harmadnapon feltámad. Az igazi béke a teljesség, amit csak Krisztus megváltó és békéltető munkájában találhatunk meg.
Vizsgáljuk meg az életünket! Elmondhatjuk-e azt, hogy megtapasztaltuk a valódi békét? Hogyan változtatja meg ez a béke a jelenlegi helyzetünket? Amikor Jézus ezeket a szavakat mondta a tanítványoknak, éppen a legnagyobb próbával néztek szembe. Végig kellett nézniük, ahogy Barátjuk, Mesterük és Megváltójuk meghal a kereszten. Ha valóban békességben jártak volna, teljesen másképpen élhették volna át ezeket az eseményeket. Hogyan kezelhetjük mi másképp a próbáinkat?