ÁHÍTAT – 2025. május 11., vasárnap

A Romániai Magyar Baptista Gyülekezetek Szövetsége által kiadott napi igei elmélkedés-sorozat

Délelőtti elmélkedés

Sasszárnyakon hordozott az Úr
Igehely: 2Móz 19:1–6 Kulcsige: 2Móz 19:4 „Ti láttátok, mit cselekedtem Egyiptommal, hogyan hordoztalak benneteket sasszárnyakon, és hogyan hoztalak ide benneteket.”
Isten úgy mutatkozik be, mint aki hordozza népét. Ez alapvető különbség közte és a bálványok között. A bálványokat az emberek hordozzák, Isten viszont bölcsőnktől a sírunkig képes és akar hordozni bennünket (Ézs 46:1, 3–4). Hosszú, nehéz évszázadokon át Izráel belemerült az egyiptomi pogányság mélységeibe, és ez elhomályosíthatta ismereteiket Isten személyét, akaratát és jóságát illetően. Ezért amikor Isten Izráelt Egyiptomból való szabadulásuk után a Sínai-hegyhez vezeti, emlékezteti őket arra, hogy Ő az, aki erővel és szeretettel hordozta őket, mint sas a fiókáit. Ez a kép mély jelentéssel bír. Közismert volt, hogy a hegytetőn fészkelő sas, amikor repülni tanítja fiókáit, a magasba emeli, majd elengedi őket, hogy kipróbálják szárnyaikat. Ha bármelyik fióka zuhanni kezd, a sas azonnal alárepül, és visszaveszi a szárnyaira. Ez a gondoskodás és oltalom képviseli Isten irántunk való szeretetét.
Ezt tette Izráellel is. Amikor a nép Egyiptomban sínylődött, hatalmas tettekkel szabadította meg őket. A tíz csapás és a Vörös-tengeren való átkelés mind-mind azt mutatták, hogy Isten hatalmas erővel védelmezi népét. De a szabadítás nem ért véget Egyiptom elhagyása után sem. A pusztában is folyamatosan gondoskodott róluk. Ő volt az, aki mannát adott az égből, vizet fakasztott a sziklából a „semmi közepén”, és vezette őket nappal és éjjel. Minden lépésnél, amikor félelmet, kétséget vagy kihívást éltek át, Isten sasszárnyakon hordozta népét, oltalmazva és vezetve őket.
Ha vágyódva gondolsz Egyiptom biztonságosnak tűnő fészkére, a húsos fazekakra (2Móz 16:3), emlékezz: Isten nem erre a fészekre teremtett. Ha a puszta semmiség vesz körül, és ezek a strófák jutnak folyton eszedbe: „Miért hoztál ki?”; „Milyen rossz itt nekünk!”; „Éhen halunk!”; „Elegünk van a mannából!”; „Szomjan fogunk halni!”; „Sokkal jobb volt Egyiptomban!”, akkor tőled is megkérdezi az Úr: „Láttad, hogyan hordoztalak szeretettel, együttérzéssel, törődéssel, sasszárnyon?”
Szánj időt arra, hogy átgondold: hogyan hordozott és hordoz téged, családodat, gyülekezetedet az Úr; de erre is: milyen terheket hordozol most az életedben, amiket Istenre bízhatnál?
Seres Győző
Imaóra: Hálával emlékezzünk vissza, hogyan hordozott minket az Úr! – Ézs 63:9
Bibliaóra: Egységben az ige terjedéséért – 2Thessz 3:1–18 (2Thessz 3:16)

Délutáni elmélkedés

Bűnbánatra való felhívás
Igehely: Jóel 1:1–20 Kulcsige: Jóel 1:14 „Tartsatok szent böjtöt, hívjátok istentiszteletre a népet! Gyűjtsétek össze a véneket, az ország minden lakóját Isteneteknek, az Úrnak a házába, és kiáltsatok az Úrhoz!”
Jóel nem összeomláskutató volt, hanem az Úr prófétája. Kevésbé ígéretes, inkább ítéletes próféciák jutottak neki. Meghirdette, hogy nemzedéke egymás után látja majd bekövetkezni tettei következményét: „Amit a hernyó meghagyott, megette a sáska, …amit a sáska meghagyott, megette a szöcske, amit a szöcske meghagyott, megette a cserebogár” (4.v.). Csapás csapást ért Izráelben. Véget ért az egyik hullám, jött is a következő. Amikor annak vége lett, következett a másik. Majd még egy. A székely mondást élték át: „A baj csőstül gyün, és még gyün is hozzá.”
Generációnk csak hírből ismerte a háborút, a valódi éhínséget, a menekülést. Helyette egy életet habzsoló világhoz, életmódhoz szoktunk. Aztán hirtelen egy világjárvány közepén találtuk magunkat, amelyet három éven át hordoztunk minden nyűgével és veszteségével. Ez még véget sem ért, és váltotta a döbbenetes tény: az általunk teremtett és fenntartott béke törékeny dolog, tankok indultak nyugat felé. A háborús infláció beleégette magát az emberek mindennapjaiba. Nem sokkal később a Közel-Keletről érkeztek háborús hírek, tovább fokozva a bizonytalanságot.
Korunk világi „prófétái” is meghirdetik: ez így nem fenntartható, összeomlás következik. Az összeomlás fő oka az ember, aki nem tudja mértékkel használni az erőforrásokat, különösen, ha azok szinte korlátlanul állnak rendelkezésére, mint az elmúlt századokban a kőolaj, szén, földgáz. Ráadásul annyira összetett és törékeny rendszer jött létre, hogy annak összeomlása elkerülhetetlen. Az összeomláskutató szerint a folyamat mindenképpen végbe fog menni, nem tudjuk már megakadályozni. Az egyetlen dolog, amit tehetünk, az alkalmazkodás.
Isten prófétája az összeomlás okát nem a túlnépesedéssel vagy túlfogyasztással magyarázza, hanem a bűnnel. A megoldást pedig nem a helyzethez való mély alkalmazkodásban látja, hanem az Istenhez való visszatérésben.
Mi van, ha Isten most is ébresztőt fúj (5–7.v.)? Mi van, ha az emberek gonoszságával, hiúságával, nagyravágyásával arányosan Isten kezdi elvenni ma is az édes bort, a búzát, az árpát, a békességet, a szabadságot és a jólétet? Téged mi ébreszt valódi bűnbánatra?
Seres Győző