Igénk kulcsszava a hit. Nyilván szó van a hit ellentétéről is, a hitetlenségről. János apostol a sok jel által nemcsak a Lázár feltámasztására utal, hanem az Úr összes jeleire és csodáira, amelyekben Isten hatalmas karjának ereje nyilvánult meg. Az Úr Jézus nyilvános munkásságának vége van már. Az evangélista szomorú megállapítást tett a néppel kapcsolatosan: „mégsem hittek benne” (37b). Bár az Úr dicsőségét lélekben meglátó Ézsaiás próféta és társai érthető, világos isteni üzenetet ismertettek a néppel, de szemük vaksága, szívük keménysége, valamint hitetlenségük nem segítette őket megtéréshez és lelki gyógyuláshoz. A zsidók korábban nem akartak hinni, megkeményedett lelki állapotuk azt eredményezte, hogy később már nem is tudtak hinni.
Földi munkássága idején sok főember is hitt az Úr Jézusban, de az emberektől való félelem miatt, az emberek dicséretének keresése miatt, vagy hogy ki ne rekesztessenek a zsinagógából, nem vallottak színt. Tudjuk, nem az emberektől való félelem, hanem az istenfélelem segíthet bárkit üdvösséghez.
Érdeklik-e a mai embert a jelek, vagy közömbös irántuk? Akarunk-e bátor, hiteles hitvallók lenni? Hogy reagálunk az elutasításra?