A kapernaumi százados tudott szolgája helyzetéről, és azt akarta, hogy meggyógyuljon. Nagyon könnyen megtehette volna, hogy lecseréli egy egészségesre, de nem tette. Át tudta érezni szolgája problémáját, és a javát kívánta. Vannak a környezetedben beteg emberek, együtt tudsz érezni velük? Szoktál értük imádkozni?
A kapernaumi százados a lehető legjobb személyhez, Jézushoz fordult segítségért. Elég gyakran megtörténik, hogy a betegek olyanoktól várják a gyógyulást, akik nem tudnak segíteni. Manapság az is nagyon elterjedt, hogy többféle alternatív gyógyulási lehetőséget kínálnak a betegeknek, amely csalódást, reménytelenséget eredményez az emberek életében. Jézus a lélek gyógyulását tette az első helyre, ugyanakkor mindenféle fizikai betegségben szenvedőt is meg tudott gyógyítani (Mt 4:23).
A százados hitte, hogy Jézus a szava által is tud gyógyítani. Látta a párhuzamot önmaga és Jézus között. Amennyiben alárendelt katonái engedelmeskednek, úgy van hatalma Jézusnak is a betegségek felett. Nem szükséges, hogy az otthonába elmenjen, távolról is meg tudja a szolgát gyógyítani. Jézus sokszor megkérdezte a betegeket: „Hiszed-e, hogy én ezt veled meg tudom tenni?” Vagy több esetben azt is mondta: „legyen a te hited szerint!”
Ez a százados jó példa lehet számunkra abban is, ahogy meg tudott alázkodni Jézus előtt. A rangja, a tisztsége, amit viselt, nem tette őt büszkévé, fennhéjázó emberré. A zsidók is jó véleménnyel voltak róla, és azt mondták Jézusnak: „méltó arra, hogy megtedd ezt neki, mert szereti népünket, ő építtette a zsinagógát is nekünk” (Lk 7:5). Azonban ennek az embernek még csak meg sem fordult a fejében, hogy érdemeire hivatkozzon, hanem azt mondta: „Uram, nem vagyok méltó arra, hogy hajlékomba jöjj” (8.v.). Az alázatos lelkület kell, hogy jellemezze azokat, akik Istenhez közelednek, mert: „Isten a kevélyeknek ellenáll, az alázatosoknak pedig kegyelmét adja” (Jak 4:6).
Tudsz-e jönni Jézushoz úgy, ahogy a százados is jött, hogy számodra, vagy beteg barátaidnak is gyógyulást adjon?