Igehely: 1Krón 18:1-11; Kulcsige: 1Krón 18:11 „Dávid király ezeket is az Úrnak szentelte azzal az ezüsttel és arannyal együtt, amelyet más népektől: az edómiaktól, a móábiaktól, az ammóniaktól, a filiszteusoktól és az amálékiaktól hozott el.”
Miközben Dávid győzelmeiről olvasunk, felmerül a kérdés: a győztes mire fordítja hadi sikerei nyereségét? Mi is harcosok vagyunk, az Úr harcosai. Harcunk súlyos és jelentőségteljes. Ellenségünk ereje emberfeletti. Megmételyezte a világot, hatalmas serege van. Támad másokon keresztül, de saját szívünk indulatai által is. Felhasználja szemünket, fülünket, fantáziánkat. Megkísért, csábítgat, máskor ijeszt vagy vágyakozásokat kelt bennünk. És ha megadatik, hogy győzelmet aratunk, akkor mit teszünk? Saját eredményeinket kitesszük a kirakatba, hogy harcostársaink csodálják, netán irigyeljék?
Dávid igen gazdag ellenfelekkel is megküzdött, és nagyon értékes hadizsákmányra tett szert. Ezekkel a kincsekkel a világ nagy uralkodói között is az élvonalba emelkedhetett volna. Ha az lett volna a célja, hogy önmagát gazdagítsa, emberileg szólva joga lett volna hozzá, de nem ezt tette. Az Úrnak szentelte a hadizsákmányt. Világosan látta, hogy őt az Úr népe pásztorául rendelte, és harcaihoz Ő adott erőt felkentjének. Megértette, hogy a harcokban nem ő a fontos, hanem Isten terve, melynek kiemelkedő részese az Úr választott népe. Ő csupán egy eszköz – nemes és értékes, akinek Istentől eredő tisztelete van –, de: az igazi érték nem ő maga, hanem az Isten népe, annak élete, hitbeli felemelkedése. Ezért imádkozik e szavakkal: „Van-e még egy olyan nemzet a földön, mint a te néped, Izráel, amelyért elment az Isten, és kiváltotta, hogy az ő népe legyen…” (1Krón 17:21). Dávid nemes lelkülete mögött valós istenismerete áll, például, amikor Góliáttal küzd: „…én a Seregek Urának, Izráel csapatai Istenének a nevében megyek ellened…” (1Sám 17:45), akit tapasztalatai alapján már jól ismert.
Törekedjünk az igaz istenismeretre! Ha bevonhat terveibe, akkor látást ad, vezet bennünket, és győzelmet ad. Mi adjunk dicsőséget Istennek! Istenünk tisztelete jelentse azt, hogy vagyonunkkal és minden rendelkezésünkre álló értékkel is Őt szolgáljuk!
Felismerjük-e magunkban a siker és az elismertség utáni vágyat? Az eddigiekben milyen volt az adakozásunk: fukar, számítgató, vagy a szív öröméből fakadó, bőkezű, és alkalmas az Úr iránti tiszteletünk kifejezésére?